VICKY PANETSOU:ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ AXDW, ΤΗΝ ΜΟΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΚΙ…
–
Εγώ προσωπικά τη Vicky Panetsou την γνώρισα στην 20η AXDW όπου και με κέρδισε η παρουσία της καθώς κατάφερε να αποσπάσει το βραβείο του “Best New Designer” με τις πολύ απλές αλλά εντυπωσιακές δημιουργίες της σε λευκό και μαύρο χρώμα. Ο Γιώργος Τσάκνης την συνάντησε και του μίλησε. Δείτε τι του είπε…
Επιμέλεια Κειμένου:
Γιώργος Τσάκνης
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Κερδίζεις το βραβείο του κοινού στο σχέδιο, αυτό σε φέρνει στο 20ο επετειακό AXDW όπου και κερδίζεις το “BestNewDesigner”. Πως νιώθεις?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Όταν η δουλειά σου βραβεύεται αισθάνεσαι μεγάλη χαρά.Ότι αρχικά κερδίζω στο Fashion Design Project όπου είναι ένας σημαντικός διαγωνισμός σχεδίου μόδας και κατόπιν βραβεύομαι από την Athens Xclusive Designers Week ως Best New Designer είναι πραγματικά τιμητικό!
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
ROIMAT, η ονομασία της collection σου παραπέμπει στον “βασιλιά των παιχνιδιών”, το σκάκι. Η σειρά είναι εμπνευσμένη από αυτό ή απλώς δημιουργήσες και βγήκε στην πορεία?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Η συλλογή μου είναι εμπνευσμένη από το σκάκι.Λευκό και μαύρο, το πάντρεμα αυτών των εκ διαμέτρου ανίθετων χρωμάτων είναι για μένα από μόνο του πηγή έμπνευσης.
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Ποια η εμπειρία σου από το AXDW? Ποια πράγματα σε ενόχλησαν? Τι σου άρεσε? Και αν θα ξανακάνεις?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Ναι, η εμπειρία μου στην Athens Xclusive Designer Week ήταν πολύ σημαντική!Τόσο κατά την περίοδο της προετοιμασίας όσο και κατά τη διάρκεια της παρουσίασης της συλλογής μου συνεχώς έβλεπα και μάθαινα πράγματα και με αυτό τον τρόπο εξελισσόμουν.
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Είδωλα, πρότυπα άνθρωποι του χώρου που θαυμάζεις?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Από γυναίκες την Coco Chanel διότι δημιούργησε μια νέα εποχή σε ότι αφορά τη μόδα και από άντρες τον Yves Saint Laurent διότι έφερε επανάσταση στον κόσμο της υψηλής ραπτικής κάνοντας το design pret-a-porter πιο προσιτό.
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Λευκό, μαύρο. Άλλοι μιλάνε για minimal, άλλοι για less is more. Εσύ τι πιστεύεις για τα δυο αυτά χρώματα?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Η ομορφιά τους είναι απόλυτη. Αποτελούν την τέλεια αρμονία.
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Ελλάδα 2017. Σε τι επίπεδο βρίσκονται οι bloggers, designers, models, influencers και τα show μας? Και σε τι επίπεδο το κοινό μας?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Μπορώ να πω πως στην Ελλάδα του 2017 το επίπεδο των bloggers, designers, models, influencers των show μας αλλά και του κοινού δεν υστερούν σε τίποτα σε σχέση με όσα λαμβάνουν χώρα σε παγκόσμιο επίπεδο.
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Μια συμβουλή που θα έδινες σε μια νέα σχεδιάστρια σαν εσένα?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Η μεγάλη προσπάθεια και η αγάπη για αυτό που κάνουμε είναι στοιχεία που νομίζω πως όταν τα έχουμε οδηγούμαστε αργά ή γρήγορα στην επίτευξη των στόχων μας
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Που θα σε βρούμε?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Μπορείτε να με βρείτε στο παρακάτω Link:
![Tsaknis Georgios](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/cb4-160x160.jpg)
Βίκυ Πανέτσου τελικά λευκό ή μαύρο?
![Vicky Panetsou](https://debonair.gr/wp-content/uploads/2020/12/vp-160x160.jpg)
Επειδή η κομψότητα συμβαδίζει της απλότητας ο συνδυασμός του λευκού και του μαύρου μπορεί να δημιουργήσει απόλυτα στιλάτα και κλασσικά σύνολα. Όπως παρουσίασα και μέσα από τη συλλογή μου “ROI MAT” άλλοτε μαζί και και άλλοτε χωριστά.
Οι δημιουργίες της collection ROI MAT στην Athens Xclusive Designers Week: